Ponad 54 proc. Polaków zamawia dania kuchni włoskiej. Chociaż kojarzona przede wszystkim z pizzą oraz sosem bolońskim, wcale nie ogranicza się wyłącznie do tych dwóch elementów. Typowy dla Włochów jest zielony sos pesto o wszechstronnym zastosowaniu. Dowiedz się, z czym najlepiej go podawać i poznaj sprawdzone przepisy.
Dania w oparciu o pesto serwują nie tylko restauracje we Włoszech. Również i w Polsce dotrzeć można do lokali, w których dania z zielonym sosem cieszą się popularnością. Jeżeli do tej pory smak pesto jest Ci obcy, wybierz np. Mazarino w Krakowie, by poszerzyć swoje kulinarne doświadczenie smakowe.
Przepis na klasyczne pesto
Klasyczne włoskie pesto bazuje na bazylii oraz dodatku orzeszków piniowych. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem, dzięki dodatkowi parmezanu.Składniki:
- 25 g świeżych liści bazylii
- 1 ząbek czosnku
- 25 g orzeszków pinii
- 10 g tartego parmezanu
- 70 ml oliwy z oliwek
- sól morska
- świeżo zmielony czarny pieprz.
Wskazówka: zamiast moździerza, możesz użyć blendera. Pamiętaj jednak, aby pesto nie miksować na idealnie gładką masę – niech będą wyczuwalne drobinki orzeszków.
Zielone pesto z natki pietruszki
Bazylię można zastąpić natką pietruszki, a orzeszki piniowe – migdałami. W ten sposób powstanie wyraziste w smaku pesto, które zaskakuje bogactwem substancji odżywczych.Składniki:
- 2 szklanki natki pietruszki
- 1/4 szklanki migdałów blanszowanych
- 1/2 ząbka czosnku
- 1 łyżeczka skórki z cytryny
- 5 łyżek oliwy z oliwek.
Zielone pesto z groszku
Zielone pesto, które do złudzenia przypomina wyglądem sos bazyliowy, można przyrządzić z groszku. Chociaż inne w smaku, jest równie pyszne.Składniki:
- 1 szklanka mrożonego groszku
- 1/2 ząbka czosnku
- 1/2 szklanki liści bazylii
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka miękkiego masła
- sól i pieprz do smaku.
Po wyłożeniu pesto np. na grzanki, możesz posypać je startym parmezanem do smaku.
Do czego podawać pesto?
Pesto jest sosem o wszechstronnym zastosowaniu. W restauracjach, np. Mazarino w Krakowie najczęściej serwuje się go jako dodatek do makaronów. Ponadto pesto świetnie smakuje w towarzystwie pieczywa (doskonale sprawdzi się na grzankach) czy jako dodatek do sałaty i serów.Jeżeli decydujesz się na samodzielne przyrządzenie klasycznego pesto pamiętaj, aby go nie podgrzewać. W wysokiej temperaturze bazylia staje się gorzka – w efekcie zepsujesz smak całego dania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz