Nowy projekt


Kontynuacja projektu kaszomania oraz inne przepisy kulinarne dostępne są teraz pod adresem:

https://zdrowomaniak.pl/category/przepisy/

Kasza "na zdrowie" - rodzaje i walory odżywcze

Dobrze się dzieje, że coraz więcej ludzi zaopatruje się w żywność ekologiczną, dbając o swoje zdrowie. Niektórzy uprawiają w mini szklarniach przydomowych własne warzywa, zakładają zielniki, aby zmienić całkowicie styl swojego żywienia. Eko żywność jest na przysłowiowym topie, wzrasta świadomość i inteligencja ekologiczna – to dobra tendencja, która powinna wciąż wzrastać.
Z czym to się je?


Wśród żywności opatrzonej etykietką Bio czy Eko można znaleźć produkty wytwarzane na bazie ziół, ekstraktów z owoców, warzyw czy różnych nasion: https://allegro.pl/kategoria/zdrowa-zywnosc-74062. Wśród nich nie brakuje też cennych kasz.  Jest ich naprawdę sporo, dlatego warto znaleźć tę, która będzie najodpowiedniejsza. Nie tylko pod względem walorów smakowych, ale też zdrowotnych. Generalnie każda z nich ma o wiele większe wartości odżywcze niż ziemianki, ryż czy makaron. Dlaczego? Ponieważ w większości z nich znajduje się dużo skrobi, która bardzo powoli zamienia się w glukozę. Kasza jest bardzo dobrym ”paliwem” dla mózgu i wszystkich komórek. 100 g tych maleńkich, zdrowych ziarenek zapewnia odpowiednią podaż węglowodanów na cały dzień. Kasza jest również bogata w witaminy (m.in. z grupy B, tiaminę, niacynę czy i minerały (miedź, cynk, mangan, krzem i in. ponieważ jest produktem z pełnego ziarna z łuskami i zarodkami. Dużo jest w nich także rutyny, czyli bioflawonoidu, E oraz ryboflawiny) wzmacniającego naczynia krwionośne. Zawiera się w nich także białko i błonnik (szczególnie w gryczanej). Nie brakuje w nich także foilianów, które mają swój udział w podziale komórek oraz wspieraniu układu nerwowego i krwionośnego.

Kasza gryczana – palona i biała


Uważana jest za jedną z najzdrowszych kasz ze względu na grubość przemiału. Zawiera się w niej sporo błonnika, regulującego metabolizm oraz takich minerałów jak miedź, mangan, fosfor i cynk. Oprócz tego jest także cennym źródłem krzemu.
  • Magnez – wpływa m.in. na pracę mięśni i układu  nerwowego
  • Cynk – pomaga utrzymać dobrą kondycję skory, paznokci, włosów i kości.
  • Krzem – pierwiastek życia, wpływa na urodę i zdrowie całego organizmu.
  • Miedź i fosfor – wpływają na zdrowie kości
Nie zakwasza organizmu, jest bezglutenowa i co ciekawe na jej bazie produkuje się mąkę.

W kaszy gryczanej znajduje się sporo antyoksydantów, czyli wykazuje działanie przeciw wolnym rodnikom. Mogą spożywać ją chorzy na cukrzycę, ponieważ zawiera niski indeks glikemiczny i ma w sobie spor o błonnika (stabilizuje poziom cukru i reguluje trawienie). Spożywanie kaszy gryczanej pomaga zachować zdrową skórę i włosy, oraz złagodzić stres. Powinna pomóc w problemach trawiennych, m.in. w zaparciach. Dodaje energii i usprawnia pracę układu nerwowego.

Kasza jaglana


To najstarsza znana kasza, którą pozyskuje się z nasion prosa. Zawiera mnóstwo białka oraz witaminy B1 tiaminy, B2 ryboflawiny i B3. Nie brakuje w niej takich pierwiastków jak żelazo czy miedź i co ważne jest bezglutenowa. Oprócz tego zawiera się w niej sporo krzemu I antyoksydantów eliminujących wolne rodniki. Kasza jaglana to także świetny sposób w walce z nadkwasotą, oczyszcza organizm i usprawnia pracę jelit. Warto ją spożywać na śniadanie, ponieważ jest lekkostrawna, a zarazem sycąca. Trzeba też podkreślić, że nasiona jagły to cenne i zdrowe źródło energii.

Kasza jęczmienna


Chyba nie ma osoby, która by o tej kaszy nie słyszała. Wytwarzana jest z ziaren jęczmienia i dzieli się na kaszę pęczak, grubą, średnią, drobną oraz perłową. Zawiera się w niej sporo witaminy PP czyli niacyny, dzięki której stabilizuje się poziom cholesterolu, ale działa też dobroczynnie na skórę i na układ krwionośny. Po spożyciu kaszy jęczmiennej na długo pozostaje uczucie sytości, ponieważ znajduje się w niej spora ilość błonnika. Warto podkreślić, że kasza ta reguluje metabolizm glukozy, dlatego jest przyjazna dla cukrzyków. Niestety, kasza jęczmienna zawiera gluten, dlatego nie powinny jej jeść osoby chore na celiakię czy uczulone na to białko zbożowe.

To tylko trzy rodzaje najpopularniejszych kasz, które często goszczą na naszych stołach. Oprócz nich warto skosztować kaszy kuskus powstającej z pszenicy twardej durum. Polecana szczególnie dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym. Tak samo warto wpisać do swojego jadłospisu kaszę mannę, drobniutką kaszę pszenną, wspomagającą pracę nerek i dróg moczowych oraz kaszę kukurydzianą, zawierającą sporo dobrego tłuszczu i witaminy E.

Każda z kasz to podstawa, zdrowa baza do smacznego dania i skarbnica cennych składników odżywczych. Dobre węglowodany, białko roślinne, minerały oraz witaminy zawarte w kaszach kuszą miłośników ekologicznego jedzenia. Oprócz tych walorów odżywczych liczy się także dobry smak, którego kaszom odmówić w żaden sposób nie można.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SKŁADNIKI