Czy kasza jaglana jest dobra na odchudzanie?

Popularna na naszym blogu kasza jaglana wytwarzana jest z prosa. Od kilku lat jednak obserwowany jest pewnego rodzaju renesans kaszy jaglanej, bowiem coraz częściej gości ona na naszych stołach i znajdziemy ją w każdym sklepie spożywczym. Mimo, że kasza jaglana cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż ryże czy kasza gryczana, to jednak jest ona źródłem wielu cennych składników odżywczych i co ważne – jest bezglutenowa. Wiele osób będących na diecie chętnie sięga po proso, ale czy kasza jaglana na odchudzanie to rzeczywiście dobry wybór?


kasza jaglanaO kaszy jaglanej mówi się, że jest pełnym ziarnem, a jak wiadomo tego typu pożywienie to skarbnica błonnika oraz wielu cennych składników odżywczych, które chronią organizm przed nowotworami oraz otyłością. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po kaszę jaglaną aniżeli po biały ryż czy makaron, które mimo że smaczne, często pozbawione są wielu wartości odżywczych.

Jakie składniki odżywcze zawiera kasza jaglana?

100 g kaszy jaglanej dostarczy nam:


  • 342 kalorie,
  • 2,9 g tłuszczów (w tym kwasy tłuszczowe nasycone, które stanowią 0,6 g) ,
  • 68 g węglowodanów (w tym cukry 13 g)
  • 11 g białka


Podobnie jak w przypadku innych kasz, większość energii pochodzi z węglowodanów.

Dodatkowo regularne spożywanie kaszy jaglanej dostarczy nam błonnika, oraz takich składników odżywczych jak: witaminy z grupy B, żelazo, wapń, cynk oraz witamina E.

Kasza jaglana nie zawiera glutenu, dlatego z powodzeniem mogą sięgać po nią osoby będące na specjalnych dietach, które wymagają spożywania produktów bezglutenowych.

Czy kasza jaglana jest dobra na odchudzanie?


Nie ma jednoznacznych badań, które skupiałyby całą swoją uwagę na kaszy jaglanej i jej wpływie na redukcję masy ciała. Niemniej jednak dotychczasowe przeprowadzone badania pokazują, że osoby spożywające więcej produktów zawierających pełne ziarna ważą mniej niż osoby, które sięgają po ziarna rafinowane.

Kaszę jaglaną można wykorzystać na wiele sposobów do przygotowywania dań. Sprawdzi się ona zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Wiele przepisów znajdziecie na naszym blogu, ale już teraz zapraszamy was do odwiedzenia strona „Zasmakuj Zdrowia”, gdzie znajdują się nasze przepisy na dania z kaszy jaglanej w wersji odświeżonej i udoskonalonej.

Naukowcy są zdania, że spożywanie kaszy jaglanej ma pozytywny wpływ na metabolizm, a jak wiadomo dobra przemiana materii to łatwiejsze odchudzanie i co za tym idzie – zrzucenie zbędnych kilogramów w szybszym tempie.

kasza jaglana na odchudzanie

Gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego…


Kiedy nie mamy energii najczęściej sięgamy po przekąskę, która dostarczy nam odpowiednią ilość energii. Niestety zazwyczaj jest to baton lub ciastka zawierające niezdrowe substancje słodzące. Tymczasem typowe marketowe słodycze można z powodzeniem zastąpić łakociami przygotowanymi na bazie kaszy jaglanej. Doskonałym pomysłem jest chociażby rafaello z kaszy jaglanej, które nie tylko oczaruje Twoje podniebienie, ale sprawdzi się również na różnego rodzaju uroczystościach, podczas których stół aż ugina się od ciężkich i kalorycznych słodkości.

Jaki z tego morał?


Warto sięgać po kaszę jaglaną, ponieważ dzięki zawartości błonnika oraz gamie składników odżywczych, ziarno to może przyczynić się do poprawy efektów odchudzania. Warto jednak pamiętać, że nie należy opierać całej swojej diety o kaszę jaglaną, bowiem posiada ona wysoki indeks glikemiczny, co nie do końca jest pożądane w trakcie stosowania diety odchudzającej. Warto jednak na stałe włączyć proso w proces odchudzania, a całą dietę wzbogacić o inne ziarna, białko, zielone warzywa oraz zdrowe tłuszcze. Kasza jaglana na odchudzanie jest dobrym rozwiązaniem, ale zdecydowanie w ograniczonych ilościach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SKŁADNIKI